Lakineuvonta vahvistuu – uusi juristi Jesse Niemi aloitti Kiinteistöliitto Pirkanmaassa

Lakineuvonta vahvistuu – uusi juristi Jesse Niemi aloitti Kiinteistöliitto Pirkanmaassa

Julkaistu: 09.01.2026

Kiinteistöliitto Pirkanmaan lakineuvonta sai merkittävän vahvistuksen vuodenvaihteessa, kun uusi juristi Jesse Niemi liittyi mukaan tiimiin. Jessen myötä lakineuvontaa tarjoavat jatkossa kaksi asiantuntijaa, juristit Jesse Niemi ja Henna Hara.

Lakineuvonta palvelee jäseniämme asumisen lainsäädäntöön ja taloyhtiöiden arkeen liittyvissä asioissa. Juristimme ovat erikoistuneet kiinteistölainsäädäntöön ja auttavat ratkaisemaan niin hallinnollisia kuin juridisia haasteita, joita taloyhtiöissä voi tulla vastaan.

Lakineuvonnan palveluajat

  • Maanantaisin klo 9–14
  • Tiistai–perjantai klo 9–15

Lakineuvonnan uusi puhelinnumero: 03 3125 0250

Lakineuvonta on jäsenille maksuton palvelu, joka tarjoaa asiantuntevaa neuvontaa esimerkiksi yhtiökokouksiin, isännöintiin ja kunnossapitovastuisiin liittyvissä kysymyksissä. Samasta puhelinnumerosta tavoitat molemmat Kiinteistöliitto Pirkanmaan juristit.

Mitä muutos tarkoittaa jäsenille?

Kahden juristin tiimi mahdollistaa entistä paremman tavoitettavuuden ja laajemman osaamisen hyödyntämisen. Henna ja Jesse tuovat mukanaan vahvan asiantuntemuksen kiinteistölainsäädännöstä.

Millaisissa asioissa lakineuvonta auttaa?

Lakineuvontaan tulee päivittäin kysymyksiä laajasti eri aihealueista. Alla muutamia nostoja viime aikoina kysytyistä kysymyksistä:

  • Mistä asioita voidaan päättää hallituksessa ja mitkä asiat tulee viedä yhtiökokouksen päätettäviksi?
  • Kuka vastaa märkätilakorjauksista – osakas vai taloyhtiö?
  • Miten taloyhtiö voi puuttua asumishäiriöihin?
  • Osakas ei maksa vastikkeitaan. Mitä tulisi tehdä?

Henna Hara:
"On hienoa saada Jesse mukaan tiimiin. Yhdessä pystymme palvelemaan jäseniämme entistä paremmin. Kannustan soittamaan Kiinteistöliiton neuvontaan matalalla kynnyksellä! Ongelmien kanssa ei kannata jäädä yksin ja asiat ratkeavat yleensä yhdellä puhelinsoitolla.”

Jesse Niemi:
"Innoissani hyppään mukaan hyvämaineiseen ja vahvat perinteet omaavaan monialaiseen asiantuntijatiimiin tekemään töitä sen eteen, että Kiinteistöliiton jäsenien mahdollisiin ongelmatilanteisiin on tarjolla helposti saatavilla olevia neuvontapalveluita. Odotan innolla, että pääsen omalta osaltani tekemään jäsenistömme asumisen ja kiinteistöjen käyttämisen arjesta sujuvampaa!"

Haku

Kirjoita hakukenttään hakusana tai sen osa. Älä käytä jokerimerkkejä. Tällöin haku etsii kaikki mahdolliset osumat, joista löytyy käyttämäsi kirjainyhdistelmä. Esimerkiksi Tupakointi tai tupak toimivat molemmat hakusanoina.