
Uusi jäsenetu – sähkön kilpailutus ja yhteishankinta jäsenkiinteistöille
Julkaistu: 31.03.2025
Sähkömarkkinat ovat viime vuosina muuttuneet ja sähkön hinnanvaihtelut kasvaneet merkittävästi. Kiinteistöliitto Pirkanmaa ry on solminut yhteistyösopimuksen VENI Energia Oy:n kanssa. Yhdistyksen jäsentaloyhtiöillä on mahdollisuus liittyä mukaan sähkön yhteishankintaan. Sähkön yhteishankinnan avulla halutaan tarjota jäsenyhtiöille mahdollisimman kilpailukykyiset hinnat ja hyvä riskienhallinta kaikissa markkinatilanteissa.
VENI Energia Oy on luotettava kumppani ja toiminut alalla jo 30 vuotta. VENIllä on asiakkainaan jo yli puolet Suomen kunnista ja kaupungeista, useita muita Kiinteistöliiton paikallisyhdistyksiä sekä yli 20 000 taloyhtiötä.
VENI etsii jatkuvasti edullisimpia ostoajankohtia ja pyrkii sitä kautta tarjoamaan yhteishankinnassa oleville yhdistyksen taloyhtiöille mahdollisimman kilpailukykyisen hinnan.
Käytännön tietoa jäsenedusta
Jos taloyhtiö haluaa hyödyntää jäsenedun, sen tulee ilmoittaa kiinnostuksesta VENIlle viimeistään 31.5.2025. Katso alla oleva linkki erilliseen toimintaohjeeseen.
Jäsenetu edellyttää, että taloyhtiö on Kiinteistöliitto Pirkanmaan jäsen. Jäsentaloyhtiöiden osakkaat tai asukkaat eivät voi hyödyntää jäsenetua. Jäsenetu on voimassa toistaiseksi, joten yhtiö sitoutuu vain niin pitkäksi aikaa, kuin sille on tehty sähkönhinnan kiinnityksiä ennen irtisanoutumista.
Hinnan määritys
Sähkön hinta kiinnitetään sen jälkeen, kun salkkuun mukaan liittyvät jäsenet ja kulutusmäärät ovat tiedossa. Sähkön hinta vuodelle 2026 selviää vuoden 2025 syyskuun aikana. Tämän hetken arvion mukaan ensi vuonna laskutushinta on 5,5 – 6,5 senttiä/kWh (alv 0 %, sisältäen VENIn palkkion).
Kuinka liittyä mukaan?
Lue lisää sähkön kilpailutuksesta ja hankinnasta VENIltä